Skip to content

Jak gry komputerowe mogą nas rozwinąć?

Jak gry komputerowe mogą nas rozwinąć?

Pokolenie ludzi którzy przez ponad połowę swojego życia nie mieli wcale styczności z komputerami, zazwyczaj po prostu nie rozumie dlaczego ,,komputer” jest tak popularną formą rozrywki. Zazwyczaj są to już rodzice, którzy chcieliby jak każdy, najlepiej dla swoich dzieci, ale uważają że komputery to strata czasu.

Wyobraźnia

Osoby które uwielbiają książki, bądź sztukę mówią często że ,,książki/sztuka wymaga sporej wyobraźni” – a gry już nie. To nieprawda, ponieważ wystarczy popatrzeć jak wyglądają dzisiejsze gry. Obrazy stworzone przez fanów danego tytułu gier czasami wyglądają lepiej niż niejedno dzieło sztuki. Same gry potrafią być nieprawdopodobnie pięknie, wystarczy popatrzeć na takie serie jak Far Cry bądź najnowszy CyberPunk 2077. Naszym faworytem tutaj jest seria (od Polskiego developera swoją drogą) gier Dying Light. Chodzi nam tu głównie o to, że aby stworzyć takie gry, trzeba mieć naprawdę wybujałą wyobraźnię, przez co uważamy argument ludzi o innych hobby tutaj za nieważny. Równie dobrze można demonizować osoby, które obstawiają zakłady e-sportowe, a większość osób tego nie robi, bo w końcu zarabiają.

Czas reakcji

 Gry typu FPS (First Person Shooter) mają to do siebie, że wygrywa zawsze gracz który ma lepszy czas reakcji. Badania przeprowadzone na osobach które grały intensywnie przez jakiś czas w takie tytuły jak CS:GO czy Battlefield 1 mają lepszy czas reakcji na nadchodzące wydarzenia i potrafią się w krótszym czasie dostosować do danych warunków (czyli na przykład wykonać ruch szybciej aby unieszkodliwić przeciwnika). Wiele osób mówi, że tylko sporty takie jak tenis czy sporty ekstremalne sprawiają że czas reakcji jest krótszy, ale tak naprawdę według nas zawsze trening czyni mistrza, nieważne czy są to ,,prawdziwe sporty” czy też sporty elektroniczne.

Nauka strategii

Niektórzy rodzice powtarzają swoim dzieciom ,,planuj, bo jak nie to życie cię nauczy!”. Owszem, życie nauczy, ale w przypadku graczy w nieco inny sposób niż myślą. Gry strategiczne to świetny sposób na rozwinięcie swojego analitycznego zmysłu, oraz umiejętności planowania.

Rozwój

Dla wielu osób ze starszego pokolenia gry komputerowe ,,to strata czasu”. Otóż nie, gry mają to do siebie, że bardzo szybko wymuszają adaptację na graczu. Jeśli gracz zacznie grać w gry strategiczne, to po jakimś czasie, jak będzie non-stop przegrywać (nie oszukujmy się, mało kto na początku jest w stanie dobrze grać w strategie), zacznie się adaptować – tak jak w zakładach na e-sport. Zobaczy z jakich taktyk korzystają jego przeciwnicy, i wcieli te sposoby do własnego stylu grania, przez co kształtuje się wytrwałość (zadziorność jak my to lubimy mówić) oraz umiejętność chłodnego kalkulowania. Nieco bardziej rozgarnięci gracze mogą nawet podłapać język obcy i nauczyć się wybranych słów tylko po to, aby móc grać w zagraniczne tytuły, więc nie da się nie zauważyć tutaj tego, że gry potrafią rozwijać. Dlatego nie jest do końca uczciwe demonizowanie czegoś, co tak naprawdę pomaga wielu ludziom w spędzaniu czasu, oraz rozwijaniu siebie.


STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *